logo RootseyOgranicznik prędkości

Urządzenie służące do zwiększenia bezpieczeństwa w zakładzie oraz jego obrębie.

Występują dwa główne typy ograniczników szybkości:

  • inwazyjne w konstrukcję pojazdu lub maszyny
  • bezinwazyjne, sygnalizujące i alarmujące operatora i otoczenie o przekroczeniu bezpiecznej prędkości


Które rozwiązanie wybrać

Jeżeli zakład wymaga bezwględnego przestrzegania bezpiecznej prędkości należy rozważyć opcję ogranicznika inwazyjnego. Umozłiwi to każdorazowe sterowanie uniemożliwiające przekroczenie ustalonej szybkości. Wadą tego rozwiązania jest jak sama nazwa wskazuje inwazyjność, cena oraz w nagłych i nieprzewidzianych przypadkach brak możliwości przyspieszenia.

Bezinwazyjne działają nie tylko jako urządzenia ostrzegawcze. Alarmują o tym, że pojazd lub maszyna niebezpiecznie przyspieszył ale również działają jak psychologiczna kamera, która wytwarza presję na kierowcy. Nie zmniejszają mocy i mobilności zakładu.
Oto opinia firmy Fortaco, która zainstalowała bezinwazyjne ograniczniki prędkości marki Rootsey:

"System ograniczników prędkości oparty na liczniku ML-2S i czujniku hallotronowym zwiększył bezpieczeństwo na halach produkcyjnych naszego zakładu. Brak stałego sygnały GPS we części miejsc na terenie firmy w których transport odbywał się za pomocą wózków widłowych, uniemożliwił zastosowanie takiego rozwiązania. Po przez zastosowanie układu sygnalizującego przekroczenie prędkości operatorowi sygnałem świetlnym bez ograniczania jednocześnie mobilności i mocy, a jedynie zmniejszenie prędkość co było realnym zagrożeniem gdy wózek poruszał się alejkami miedzy pracownikami produkcji. Jednocześnie operator poruszający się poza halą ignoruje sygnał. Jest to idealne rozwiązanie dla sytuacji w której znalazła się nasza firma. Dziękujemy!!! "
Źródło:
maximes.pl