Na podstawie artykułu "Godzina, motogodzina a licznik motogodzin" wyraźnie widać jak zasadniczo różnią się procesorowe liczniki motogodzin od pozostałych liczników tzw. "Motogodzin" dostępnych na Polskim rynku. Nawet oryginalne liczniki wiodących marek, liczą zegarkowy czas od włączenia do wyłączenia silnika. Dotyczy to również tych, które posiadają wbudowany obrotomierz.
Jeśli taki licznik dokonuje pomiaru godzin pracy,
operator ma duży margines błędu spalania paliwa. Taki margines błędu może dochodzić nawet do
50% zwyżki. Trzeba jeszcze zauważyć, że standardowe liczniki można bardzo łatwo oszukać i może zrobić to każdy, doliczając nawet kilkadziesiąt godzin miesięcznie.
Licznik motogodzin, który mierzy nie tylko czas pracy maszyny,przebieg na podstawie obrotów oraz ilość wtryśniętego paliwa do komór spalania, daje miarodajne wyniki rzeczywistego zużycia paliwa.
Margines błędu w licznikach Rootsey dochodzi jedynie do 6%. Należy jeszcze zauważyć, że nie jest możliwe manipulowanie pomiarami.
W maszynach bez jakiegokolwiek urządzenia kontrolującego lub z zastosowaniem typowego tzw. "Licznika motogodzin" dochodzi do wielu naruszeń. Najczęstrzym naruszeniem jest wypisywanie przez operatorów dużo dłuższych czasów pracy maszyn z zwiększonym spalaniem wytłumaczonym np. grzęskim terenem. W wielu firmach operatorzy na etacie wypracowywują na maszynach 40h tygodniowo, nie robiąc sobie nawet przerw na jedzenie. Nie sądzimy, żeby nawet Polacy byli tak pracowici, a jednak takie dokumenty są przedstawiane przez kierowników budowy zarządowi na zebraniach. W taki sposób, na jednej ciężkiej maszynie operator potrafi zaoszczędzić nawet 1500 litrów oleju napędowego miesięcznie.
Liczniki z funkcją pomiaru czasu pracy na poszczególnych obrotach umożliwiają wgląd w sposób pracy operatora.
Określają jaką pracę jak długo wykonywał, ile z tego czasu zostało poświęcone na postój na wolnych obrotach.
Zabezpieczenia hasłem oraz system detekcji odłączania przewodów połączeniowych, podłączenia innych źródeł impulsów
udaremnia jakiekolwiek próby sabotażu. Jeżeli dochodzi do próby sabotażu jest to natychmiastowo rejestrowane oraz zapisywane w kalendarzu.
Pomimo wyjątkowych cech liczników motogodzin marki Rootsey ich ceny wypadają zaskakująco korzystnie.
Umożliwiamy również dodatkowe
wyposażenie liczników w sondy paliwowe, które podnosi koszty instalacji, ale daje komfort automatycznej kontroli paliwa. Dane ze zbiornika cały czas są przesyłane do licznika, ten porównuje to z przebiegiem maszyny. Jeżeli zainstalowany licznik nie posiada funkcji przesyłania danych GSM lub GPS, nawet po miesiącu można skutecznie określić kiedy miało miejsce naruszenie, oraz kto do tego się przyczynił. Umożliwia to wbudowany zegar oraz kalendarz.
Dostępne rozwiązania monitoringu za pomocą systemu GPS oferowane przez pozostałych dystrybutorów sprawdzają się w przemyśle transportowym i przynoszą duże korzyści.
Takie rozwiązania nie mają jednak zastosowania w maszynach pracujących na postoju. Koszty zakupu oraz instalacji oferowanych liczników są dużo niższe od popularnych systemów monitoringu GPS.
Źródło: opracowanie własne